buttons

У Дніпрі презентують унікальний словник

У Дніпрі презентують унікальний словник

12.09.2021

3 листопада у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д.І. Яворницького відбудеться презентація унікальної книги — «Д.І. Яворницький. Словник української мови. Т.1».

Як зазначають у прес-службі музею, до уваги присутніх буде представлене репринтне перевидання «Словника української мови» Д.І. Яворницького, перевидання книги, без перебільшення, унікальної долі і не менш унікального значення для розвитку української лексикографії.
Як відомо, з 1902 р. і аж до своєї смерті (1940 р.) наш видатний земляк збирав, записував і впорядковував лексичний матеріал, який траплявся йому протягом всього наукового і громадського життя. Загальний об’єм зібраного матеріалу, за різними свідченнями сягав понад 50000 слів. У 1920 р. Д.І. Яворницький видав тільки перший том, що містив лише 8113 слів, решта праці, яка вже була підготовлена у вигляді відкоригованого машинопису, вважається загубленою під час евакуації столичних книго- і архівозібрань у 1941 р.
Тридцятилітня праця вченого вражає не тільки своїм об’ємом (одинадцяти томний «Словник української мови», який у 1970-х роках готував цілий академічний інститут, містить 134058, тобто лише в двічі більше, ніж зібрав сам Д.І. Яворницький), але й тим як в ній чудово поєднуються різні традиції, різні етапи розвитку вітчизняної лексикографії. Праця, яка розпочалась ще в часи, коли формально діяв Емський наказ (а вживання вислову «українська мова» могло свідчити про політичну неблагонадійність автора), була завершена в часи «коренізаціі», коли українська мова поступово проникала в усі сфери публічного життя. Кожен, хто відкриє словник, зможе переконатися на власному досвіді, як Д.І. Яворницькому вдалось органічно поєднати в своїй праці словництво давніх часів, почерпнуте ним з історичних джерел, «живу» народну мову його юності, і зовсім нову лексику тих часів, в які йому випало доживати своє життя.

На думку фахівців, перевидання першого тому «Словника української мови» буде цікаве не лише вузькому колу спеціалістів-лексикографів, але й всі тим, хто захоче і зможе за сухими словниковими статтями розгледіти дух епохи, творчу пристрасть і душу Д.І. Яворницького.

uk