buttons

Православні свята у серпні

Православні свята у серпні

01.09.2021

Три свята мають православні в серпні, три Спаси, названі так на честь Спасителя.

14 серпня православні відзначають Медовий Спас, чи Маковей. Це свято ще називають “Походження древ Хреста Господнього”. У Константинополі зберігалися частини від хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. За допомогою цих частин хреста у Візантії зупиняли хвороби та епідемії, запобігали посусі. У храмі в цей день належить освячувати воду, мед і мак, віруючі причащаються.

19 серпня – Яблучний Спас, який має православну назву Преображення Господнє. У Біблії було сказано. Наприкінці свого праведного шляху Ісус розповів учням своїм, що постраждає Він на Хресті, а потім воскресне. Покликав Христос на гору Фавор трьох апостолів – Іоанна, Петра та Якова. Там, на горі, перетворився Ісус, а обличчя його сяяло, а одяг став білим, як сніг. З Христом розмовляли пророки – Ілля та Мойсей. Чули апостоли і голос Бога, який говорив зі світлої хмари: «Це Син Мій коханий; Його слухайте». Прийнято варити яблучне варення, пекти пироги з яблуками та пригощати ними всіх сусідів та знайомих. Яблука, освячені в Преображенні, мали особливу силу – люди, відкушуючи і проковтуючи перший шматочок, загадували бажання – вважалося, що вони обов’язково збудуться.

29 серпня відзначається Горіховий врятував, а також Хлібний або Полотняний. Свято “Перенесення Нерукотворного образу Господнього”. Після того, як Христос витер рушником обличчя, на полотні надрукувалося його зображення. Був звичай захищати міські мури чи вежі зображеннями Ісуса Христа. Горіховий – бо приблизно в цей час визрівають горіхи. З 29 серпня дозволено було їсти горіхи цього року. Хлібним називається Спас тому, що напередодні святкували Успіння Пресвятої Богородиці, а з ним закінчували тиснути хліб. Цього дня пироги пекли з нового борошна.

uk