ІСТОРИЧНЕ РІШЕННЯ. У ЧИСТИЙ ЧЕТВЕР ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ЗАКОН ПРО МОВУ

ІСТОРИЧНЕ РІШЕННЯ.  У ЧИСТИЙ ЧЕТВЕР ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ  УХВАЛИЛА ЗАКОН ПРО МОВУ
253281 ПЕРЕГЛЯДІВ

Народні депутати прийняли у другому читанні та в цілому «мовний» закон, після двох місяців роботи над документом. Проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної № 5670-д під час пленарного засідання ВРУ підтримали 278 обранців. Голова ВРУ Андрій Парубій, відкриваючи ранкове засідання, звернув увагу на символізм дня, коли відбувається голосування Закону про українську мову – Чистий четвер. Так, три роки тому, так само у Чистий четвер, було ухвалено закон про «декомунізацію». Андрій Парубій нагадав, як у Раді ухвалювали «закон Колесніченка-Ківалова» за участю бойовиків, «ламаючи» зал, тоді у суспільстві панував розпач через неможливість захистити українську мову. Спікер закликав парламентарів у залі відкласти політичні протиріччя та ухвалити історичне рішення – Закон про мову. Андрій Парубій зауважив, що Президент України Петро Порошенко підтвердив готовність підписати Закон про мову. Голова парламентського Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький нагадав про те, що РФ на окупованому Донбасі почала роздавати російські паспорти під приводом «підтримки російськомовного населення». «Якщо ми не приймемо сьогодні цей закон, через декілька років російські паспорти будуть всюди по Україні, а ті, хто спілкується українською, будуть у Росії, у таборах і в’язницях», – заявив Микола Княжицький. Голова Комітету озвучив перелік поправок, до голосування, за які має повернутися Рада. Депутати повернулись до поправок 270 голосами, 277 обранців підтримали їх. За законопроект у другому читанні та у цілому проголосували 278 депутатів. Після голосування у залі усі спільно виконали Державний Гімн України. 

Додамо, сьогодні у сесійній залі були присутні військові, представники інтелігенції – письменники, дисиденти, третій Президент України Віктор Ющенко. Після завершення голосування Голова ВРУ подякував їм за підтримку.

Нагадаємо, 4 жовтня 2018 року народні депутати України прийняли за основу проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної № 5670-д. У законопроекті йдеться, що державною мовою мають розмовляти політики, держслужбовці, викладачі та ін. Нею мають послуговуватись у публічному просторі та сфері обслуговування. Водночас, на мову приватного спілкування такі вимоги не поширюються.

Закон про мову має унормувати законодавство України про мову після того, як 

Заповнити законодавчий вакуум: Парубій повідомив, коли ВРУ візьметься за «мовний» закон
КСУ скасував ухвалений у 2012 році так званий закон «Колесніченка-Ківалова».

28 лютого 2019 року Верховна Рада почала розглядати законопроект у другому читанні. До проекту закону надійшло понад 2 тисячі поправок.

Голова ВРУ Андрій Парубій заявляв про спроби зірвати розгляд «мовного» закону та неодноразово звертався до парламентарів з проханням не затягувати роботу над документом.

Додамо, засідання Комітету ВР, на якому в середу, 24 квітня, мали узгодити позиції фракцій щодо положень мовного законопроекту, відбулося у закритому режимі.

Автор: МБФС

Акції фонду: 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 20202021

Мої відео