У столичному Музеї книги та друкарства за ініціативи Міністерства культури України відзначили День української писемності та мови та вшанували пам’ять прадавнього київського літописця Нестора. До заходів долучилися численні громадські організації, що у своїй діяльності просувають питання підтримки, захисту та розвитку використання української мови у повсякденному житті.
Також у мережі Інтернет та ряді ЗМІ були поширені відео-ролики, в яких сучасні та актуальні письменники, літератори та книговидавці, серед них Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Іван Малкович, Оксана Забужко, висловили свої думки щодо стану та ролі української мови у сучасному українському суспільстві.
Міністр культури України Євген Нищук зазначив, що роль кожного, хто зараз розвиває та захищає українську мову, надзвичайно велика.
“На емоційній хвилі після Майдану ми бачили, як ситуація із застосуванням української мови серйозно змінилась у кращий бік, ми мали дуже обнадійливу статистику. Але минуло два роки, а на вулицях з усіх боків нас знову оточує іноземна мова – вона у меню кафе, на зовнішній рекламі, у мові обслуговування. Здебільшого, це стосується комерційного сектора, але ми маємо пам’ятати – війна триває. І не лише на Східних рубежах, вона і у інформаційному просторі. І перемога можлива лише у спільній боротьбі», – сказав Євген Нищук.
“Очевидно, лише слів буде мало – нам потрібні законодавчі акти. Саме тому, я принагідно хочу запевнити, що налаштовуватиму колег-чиновників на те, щоб ми якомога швидше проходили бюрократичні механізми, щоб спільно з Міністерством, зі створеною при нашому відомстві Координаційною радою з питань застосування української мови в усіх сферах життя, народними депутатами, небайдужою громадськістю розробляли закони, які б дійсно сприяли розвитку української мови”.
Під час святкового заходу були презентовані та відзначені цілий ряд громадських організацій, що вже тривалий час опікуються питаннями застосуванням української мови. Серед них “Відсіч”, “Не будь байдужим”, “И так поймут”, “Рух захисту української мови”, Волонтерський рух “Безкоштовні курси української мови”, “Дріжджі”.
“Ситуація з мовою у нас плачевна, адже найбільший ворог української мови – це толерантність. Нажаль, ми звикли не відстоювати своє право не лише спілкуватись, а й отримувати послуги українською мовою. Російськомовні люди не толерантні, вони вимагають, щоб з ними говорили російською, тоді як українці, щоб через внутрішню інтелігентність, не бажання стереотипних звинувачень це толерують, ввічливо посміхаються. Насправді, якщо ми створимо попит на українську мову – зрештою отримаємо її, і у магазинах, і у кафе, і на вулиці” – каже представник руху “Відсіч” Катерина Чепура.
“Попри те, що ми вже багато років працюємо в мовній сфері – така увага до усіх нас, небайдужої громадськості, яка зібралась тут, з боку держави – вперше. Саме тому я дуже щаслива», – каже засновниця руху “Не будь байдужим” Оксана Левкова.
“Колись ми мріяли, що нас буде так багато – молодих, активних, і ми разом з державою боротимемось за нашу мову. Зараз диво сталось. Але роботи ще дуже багато. Зокрема, на Сході України – у Маріуполі, Краматорську, де ми зараз активно працюємо і сподіваємось на допомогу кожного з вас”.
Мистецьку частину заходу склала презентація уривку театральної вистави “Бояриня” за мотивами твору Лесі Українки у виконанні артистів мистецького центру “Пасіка” “Чесний театр”, а також виступи лідера гурту “Тінь Сонця” Сергія Василюка, письменника Василя Шкляра, співачок Лесі та Галини Тельнюк з гурту “Тельнюк: Сестри”.